Difference between revisions of "Category:H.M.S. Britannia (Training Ship) Entrants of May, 1900"
From The Dreadnought Project
m (→Passing Out) |
|||
Line 63: | Line 63: | ||
The following men were accepted for Service Cadetships: | The following men were accepted for Service Cadetships: | ||
− | # [[Cradock William Calmady Nowell]] | + | # [[Cradock William Calmady John Nowell|Cradock William Calmady Nowell]] |
# [[George Pilkington]] | # [[George Pilkington]] | ||
Revision as of 18:02, 15 February 2019
Competitive examinations commencing on 20 March produced fifty-nine successsful candidates for naval cadetships in the May, 1900 term at Britannia, in the following order of merit.[1]
- Leonard Fosbrooke Potter, 3140 marks
- Gordon Reinhold Bald, 2990
- Cyprian Dunscomb Charles Bridge, 2907
- The Hon. Francis Patrick Clements, 2813
- Courtney Ivan Greer, 2800
- George Frederick Hammick, 2666
- Clyfford Harris Warren, 2653
- Reginald Locke Archer, 2636
- Henry Daniel Pridham-Wippell, 2629
- Fitzroy Hamilton Dalrymple Byron, 2622
- Hubert Osmond Wauton, 2540
- Blair Sutton Cochrane, 2509
- David Mitchell-Dawson, 2419
- Delorest John Dumergne Noble, 2346
- Robert Crosby Halahan, 2345
- Gordon McLeod Cameron, 2323
- Walter Henry Leeke, 2313
- Cuthbert Patrick Blake, 2302
- Andrew Wilmot-Smith, 2302
- Bernard Acworth, 2294
- Guy Charles Cecil Royle, 2283
- Gordon Frederick Markwick, 2273
- Arthur Clive Horsley, 2264
- The Hon. Peter Robert Heathcote Drummond Willoughby, 2261
- John William Titus Salt, 2257
- Arthur Grendon Tippet, 2256
- James Robert Carnegie Cavendish, 2250
- Alexander Gibson Fleming, 2249
- Francis Hugh Walter Goolden, 2239
- Peter MacKinnon, 2238
- Walter Theodore Bagot, 2215
- Laurence Reynolds Palmer, 2200
- Claude Baynard Evans, 2200
- Evelyn Roy Edmunds, 2197
- John Buller Glencross, 2196
- Anthony D'Auvergne Barnard, 2195
- Lyall Guthrie Shiell, 2194
- Frederick Archibald Warner, 2178
- Stanley Evans Thomas, 2174
- Alastair Patrick Hadow, 2171
- Herbert Acheton Forster, 2165
- Edward Humphrey Pearce Edgcumbe, 2161
- Henry John Hearn, 2159
- Walter Robert Moraut Wynne, 2157
- Edward Macpherson Grant, 2148
- Ernest Torre Favell, 2131
- Douglas Henry Vernon Wilson, 2125
- Arthur D'Arcy Punnett, 2125
- Claude Congreve Dobson, 2111
- Robert Cholerton Hayes, 2110
- Robert Ross Turner, 2100
- Thomas Russell Fletcher, 2077
- Arthur Murray Longmore, 2072
- Reginald Thomas Herbert Fletcher, 2058
- Frederick Philip Champion de Crespigny, 2055
- Frank Elliott, 2053
- Alastair Gordon, 2051
- Henry Phillips Hughes, 2050
- George William Seymour Seton, 2047
The following men were accepted for Service Cadetships:
The Service Records of the following men seem to indicate that they, too, were part of this term:
- Conyngham Charles Denison
- William James Frederick Dunlop
- De Courcy Wyndor Plunkett Ireland
- Frederick Arthur Langdale-Smith
Passing Out
The examination scores and prizes awarded upon passing out in August, 1901 were report in The Times on 22 August, 1901.[2]
TODO: add that information here
Footnotes
- ↑ "Cadetships In The Royal Navy." The Times (London, England), Saturday, Apr 21, 1900; pg. 8; Issue 36122.
- ↑ "Prize Day in the Britannia." The Times (London, England), Thursday, Apr 11, 1901; pg. 5; Issue 36426.
Pages in category "H.M.S. Britannia (Training Ship) Entrants of May, 1900"
The following 42 pages are in this category, out of 42 total.